Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paříž - CDG

Spotting v Paříži - Charles de Gaulle

Letiště Charles de Gaulle je jedno z největších letišť v Evropě a přehlídka strojů a společností je zde skutečně impozantní. Naneštěstí pro spotting je letiště opravdu rozsáhlé, jednotlivé dráhy jsou od sebe značně vzdálené a ke všemu zde občas bývá problém s hlídkující policií. Pro legální průběh pořizování fotografií je třeba vyřídit si povolení od policie, kde bude výslovně napsáno, že zde fotografujete tehdy a tehdy, pro nekomerční účely a ještě pár dalších detailů včetně osobních údajů.

cdg2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Moje osobní zkušenost s tímto letištěm je možná trochu partyzánská, nicméně se mi podařilo pořizovat fotografie přistávajících strojů a to bez tohoto povolení - a policie kolem projížděla, viděla mě a nezasáhla. Fotografie byly pořizovány od silnice D212 v blízkosti městečka Le Mesnil-Amelot. Snímky jsem pořizoval pouze přistávajících letadel - a to právě z policejně-bezpečnostních důvodů. Našel jsem dvě stanoviště - viz mapa. Zelené stanoviště je pohodlnější na příjezd a parkování, a je situováno blízko paty drah 27L/27R, modré leží u frekventované silnice a špatně se zde parkuje, poslední den se mi ale podařilo se dohodnout s obsluhou benzinové pumpy, auto nechat u nic a jít fotit. Zde se dají pořídit snímky povětšinou velkých letadel typu 747, 777 apod na finále na dráhy 26L/26R.

Samozřejmě existují i další a další místa, ty už jsou ale s povolením místní policie. Pokuty za pořizování "nelegálních" snímků jsou značné a pohybují se v řádech stovek EUR, proto je opravdu výhodnější si dopředu obstarat povolení. Tato místa se pokusím v budoucnosti sám zmapovat, anebo využiji poznatků spřízněných spotterů.