Jdi na obsah Jdi na menu
 


Budapest (BUD)

Letiště Ferihegy v Budapešti má dvě dráhy 13L-31R a 13R - 31L. Druhá jmenovaná se nachází v blízkosti nově vybudovaného terminálu, zatímco první dráha je poněkud předsunutá směrem na severovýchod.

Kromě spottování v blízkosti drah je možné navštívit muzeum, kde jsou odstavené starší letouny Malévu - konkrétně Tu-154, IL-18, nebo Jak-40 a další. Parkovat u muzea se dá hned u vchodu, zaplatit rozumné vstupné a vstoupit. Kolem muzea je ale dvojitý plot, takže bez úhrady vstupného a návštěvy uvnitř se fotografuje obtížně.

Co se týká drah, nejlepší zkušenost mám s fotografováním na 13L - 31R, kdy se mi podařilo dostat se na spotterskou vyhlídku v blízkosti cargo terminálu. Drze jsem zaparkoval na zdejším parkovišti a vystoupal na kopec, odkud jsou přistání jako na dlani. Obvykle na tuto dráhu letadla sedala, startovala naopak z druhé dráhy 13R - 31L.

Druhou dráhu jsem také navštívil, ale pouze z terasy terminálu. Na spotterském kopečku ale lidé přistup k druhé dráze neznali, dokonce jsem se zeptal i policistů u terminálu a také mi nedokázali poradit.

Z úlovků z Budapešti bych chtěl zmínit zejména ranní cargo serii B737 TNT, B757 FedEx a B767 UPS. Letadla sedala brzy ráno, ale v rychlém sledu za sebou. Z flotily Malévu jsou pak k vidění zejména B737-400 a 500 a DHC-8. Dále často sedá EasyJet, Wizz Air a další. Několikrát týdně rotuje B747 Cargolux, občas i menší cargo letouny typu Antonov-24.

Dá se říci, že z terasy terminálu a u druhé dráhy u cargo je Budapešť spotter-friendly, nebyl nejmenší problém s policií, i když na druhou stranu nedá se jít podél plotu všude, místy je dvojitý, je zde nevhodný terén, nebo zástavba.